Czy kupiłabyś perfumy bez ich wąchania?

Powszechnie uważa się, że poruszając się w świecie perfum trzeba kierować się węchem. Prawdziwość tego stwierdzenia skazywałaby nas na każdorazowe zakupy zapachów stacjonarnie. Prawda jednak jest taka, że drogerie – zarówno te małe prywatne, jak i duże sieciowe – na perfumy nakładają kosmiczną marżę. Nic w tym dziwnego, że swoje ulubione zapachy kupujemy w sieci. Co jeśli jakichś perfum nie możemy powąchać ani na bloterze, ani na własnej skórze? Rozważmy hipotetyczną sytuację. Znaleźliśmy w drogerii, czy perfumerii internetowej zapach – powiedzmy wodę toaletową. Popatrzmy – oszałamiająco niska cena i bardzo duża pojemność. Co o tym myśleć? Wydaje się to zakup życia, ale przecież nie wiemy jak to pachnie. Może jest tanie, bo to psikacz nadający się jedynie dla starszej pani? Co teraz?

Jeśli chodzi o zapachy, to ważną kwestią jest sama buteleczka. Po niej możemy naprawdę dużo wyczytać. Czasem nawet widać przez nią kolor płynu, co również jest bardzo istotne, ale o tym później.

Szukasz perfum? Odwiedź: https://hurtownialuka.pl/pl/106-perfumy-i-kosmetyki

Patrzymy na flakon – jaki on ma kształt, kolor, a nawet oceniamy jego styl. Tutaj należy kierować się intuicją. Całość perfum tworzy wiele elementów – począwszy od nazwy, poprzez buteleczkę, skończywszy na nutach zapachowych wymienionych w opisie.

W większości przypadków bywa tak, że wygląd zewnętrzny mówi nam coś o wnętrzu człowieka. Nie stanowi to oczywiście reguły, ale ludzie mają zwyczaj podkreślać swoim ubiorem swoje zainteresowania, czy charakter. Jeśli dziewczyna nosi cekiny na co dzień, futrzane i kolorowe okrycia wierzchnie i jest fanką stylu glamour, można pomyśleć, że umie się dobrze bawić, kocha imprezować, jest pewna siebie. Podobnie z perfumami – flakon mówi dużo.

Zapachy mające buteleczki w kolorach chłodnych – niebieskim i zielonym mają raczej zapachy świeższe. Zwykle dużo jest w nich nut zielonych. Białe flakony to również generalnie charakterystyczna cecha perfum na co dzień, świeżych – niemal nigdy wieczorowych. Choć zawsze można łamać reguły.

Flakony różowe to dziewczęce, kwiatowe lub owocowe zapachy, często mają w sobie różowy pieprz, albo różę. Czerwone butelki skrywają w sobie kobiece, pełne seksapilu aromaty. Idealne na randkę i raczej na wieczór, co oczywiście nie jest regułą, ponieważ możemy nosić perfumy wtedy kiedy chcemy, a często określenie „wieczorowe” jest tylko sugestią.

Perfumy żółte bywają duszące, najczęściej poprzez dominujące aromaty żółtych kwiatów. Większość jednak perfum mających flakon w tym kolorze to zapachy cytrusowe i świeże. Jeśli chodzi o kolor samej cieczy, to w przypadku koloru żółtego, czy bursztynowego może to być zapach retro, z nutami słodkimi, albo nawet orientalny. Im ciemniejsza ciecz, tym bardziej intensywny i ciężki zapach.

Jak kupić perfumy?

Niezawodną metodą na zakup perfum w ciemno jest znajomość nut zapachowych. Jeśli wiemy jak pachną najbardziej popularne nuty takie jak ambra, pieprz różowy, piżmo, wanilia, fasolka tonka, róża, kardamon, cytrusy, zielona herbata to będziemy w stanie w wyobraźni sklasyfikować dany zapach bez wąchania. Problemem może stać się tylko jego intensywność i parametry. Nie zawsze łączy się to z ceną, prędzej zależy od naszego pH skóry. Dlatego musimy się liczyć z tym, że perfumy kupione bez testów na nagdarstku okażą się mało trwałe, albo będą długo się utrzymywać, ale tylko bardzo blisko ciała.

Zakupy perfum „w ciemno” może okazać się świetnym wyzwaniem i przygodą. Dzięki naszej wyobraźni możemy spróbować stworzyć sobie w głowie wizję konkretnego zapachu w oparcie o wszystkie cechy poza olfaktorycznymi. Jeśli jednak nie trafimy w swój gust, zawsze możemy odsprzedać perfumy komuś kto je zna i lubi, albo chce przetestować i ich właśnie poszukuje.