teren

Czy można jeździć bez prawa jazdy?

W Polsce tysiące kierowców każdego roku traci prawo jazdy za wykroczenia popełnione podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Warto wiedzieć, że prawo jazdy można stracić na trzy, sześć miesięcy lub na zawsze. W jakich przypadkach dokument upoważniający do prowadzenia samochodu jest odbierany przez funkcjonariusza kontrolującego kierowcę? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, by móc uniknąć takiej sytuacji.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Istnieje kilka sytuacji, w której kierowca może stracić swoje prawo jazdy. Jeśli przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 kilometrów na godzinę od wskazanej normy może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Podobna sytuacja dzieje się, gdy kierowca zostanie przyłapany na tym, że przekroczył dozwoloną prędkość w terenie niezabudowanym o 80 kilometrów na godzinę. Jeśli w samochodzie znajduje się więcej osób, niż jest miejsc dla pasażerów, to również kierowca może spotkać się z karą pieniężną i utratą dokumentu upoważniającego do prowadzenia pojazdu na trzy miesiące. W przypadku gdy kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub innych używek jego prawo jazdy odbierane jest na zawsze. W takim przypadku kierowca musi ponownie przystąpić do kursu i zdawać egzaminy, by móc nabyć nowe prawo jazdy.

Co po stracie prawa jazdy?

Wydawać się może, że po stracie prawa jazdy nie można wrócić do domu. Okazuje się jednak, że kierowcy, którym zabrano dokument upoważniający do prowadzenia pojazdu na trzy miesiące dostają możliwość prowadzenia samochodu jeszcze przez dwadzieścia cztery godziny. To więc oznacza, że prawo jazdy blokowane jest dopiero po upływie doby od zatrzymania dokumentu. Jest to oczywiście korzystne dla kierowców, ponieważ mają cały dzień na powrót do domu i załatwienie wszystkich ważnych spraw. Jednak gdy kierowca zostanie zatrzymany pod wpływem alkoholu, to niestety, ale samochód zostanie zaprowadzony na parking policyjny i może zostać odebrany jedynie przez osobę, która ma prawo jazdy.

Czy można jeździć samochodem po utracie prawa jazdy?

Niektóre osoby decydują się na prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Czy jest to odpowiedzialne i zgodne z prawem? Jeśli kierowca zostanie przyłapany na tym wykroczeniu to okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do sześciu miesięcy. Jeśli jednak mimo tego nadal nie zastosuje się do zakazu, to prawo jazdy zostanie unieważnione, przez co konieczne będzie ponowne zdawanie egzaminu.

Warto wiedzieć, że za popełnienie tego wykroczenia może grozić kara grzywny w wysokości 5000 złotych, a także dwóch lat pozbawienia wolności.