Rozpoznanie problemów psychicznych u dzieci może być trudne, ponieważ ich objawy mogą różnić się od objawów u dorosłych. Mogą się również znacznie różnić w zależności od wieku dziecka, etapu jego rozwoju i osobowości. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice i opiekunowie? Doradzamy!
Jakie są objawy problemów psychicznych u dzieci?
Problemy psychologiczne u najmłodszych mogą objawiać się na różne sposoby i nie zawsze są łatwe w wykryciu. Właśnie dlatego warto poznać listę objawów, które mogą wskazywać, że dziecko doświadcza trudności psychologicznych:
- Zmiany w zachowaniu – uwagę powinny zwrócić istotne zmiany w zachowaniu, takie jak nagła agresja, wycofanie się, wahania nastroju, nadmierne zamartwianie się lub płaczliwość.
- Trudności z koncentracją – utrzymujące się trudności z koncentracją lub utrzymaniem skupienia, które mogą zakłócać pracę w szkole lub inne zajęcia.
- Problemy w nauce – nagły spadek wyników w nauce lub trudności z koncentracją w szkole, co może wskazywać na podstawowe problemy emocjonalne lub behawioralne.
- Zmiany we wzorcach jedzenia lub snu – nagła utrata lub przyrost masy ciała, lub zakłócenia we wzorcach snu, takie jak trudności z zasypianiem lub częste koszmary senne.
- Intensywne lęki lub zmartwienia – szczególnie te, które wydają się nieproporcjonalne do sytuacji, lub uporczywe obawy dotyczące konkretnych rzeczy, przykładowo lęk separacyjny, strach przed określonymi zwierzętami lub sytuacjami.
- Objawy fizyczne – częste skargi na bóle głowy, bóle brzucha lub inne objawy fizyczne bez przyczyny medycznej.
- Wycofanie się społeczne – unikanie interakcji społecznych, niechęć do uczestniczenia w czynnościach, które kiedyś sprawiały przyjemność, lub trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu przyjaźni.
- Regresja – w stosunku do wcześniejszych zachowań, takich jak moczenie nocne, ssanie kciuka, szczególnie w odpowiedzi na stres lub traumę.
- Niska samoocena – dziecko wyraża poczucie bezwartościowości lub nadmierną samokrytykę.
- Samookaleczenie – kaleczenie się lub poparzenie, szczególnie u nastolatków.
- Nadużywanie substancji niedozwolonych – eksperymentowanie z narkotykami lub alkoholem.
- Nadmierny perfekcjonizm – nierealistyczne standardy lub intensywna obawa przed porażką, prowadząca do nadmiernego stresu lub niepokoju.
- Agresja – ciągła agresja wobec innych, zwierząt lub mienia, która może wskazywać na ukrytą złość lub niepokój emocjonalny.
- Trudności w radzeniu sobie ze zmianami – przykładowo przeprowadzka, pójście do nowej szkoły, rozwód rodziców lub śmierć bliskiej osoby.
Co zrobić, gdy dziecko ma objawy problemów psychologicznych?
Jeśli pojawiają się takie objawy, zalecana jest poradnia psychologiczna Poznań, w której będzie można skorzystać z kompleksowej diagnostyki.
Leave a Reply