opony

Czy wymiana opon w samochodzie jest ważna?

Wielu kierowców zapomina lub nie chce wymieniać opon w samochodzie, ponieważ to za duży wydatek. Warto jednak wiedzieć, że jest to jeden z elementów samochodu, który ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Warto więc zapoznać się z wartością ogumienia, a co więcej dowiedzieć się jak wybrać to najlepsze, by mieć pewność, że jest dopasowane do pojazdu. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z naszego poradnika.

Kiedy wymiana opon jest konieczna i czemu to takie ważne?

Wydawać się może, że wymiana opon nie jest konieczna, ponieważ guma może zużywać się przez wiele lat. Prawda jest jednak taka, że ogumienie najlepiej wymieniać regularnie, co pięć lub dziesięć lat, lub w momencie, w którym bieżnik nie ma już odpowiedniej wysokości. Czemu to takie ważne? To właśnie bieżnik ma największy wpływ na to, jak opona radzi sobie w określonych warunkach. Dodatkowo ma wpływ na przyczepność pojazdu do podłoża, po którym się porusza, co oznacza, że zmniejsza ryzyko poślizgu lub wypadnięcia z drogi. Warto więc pamiętać o tym, że ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów pojazdu, o który trzeba dbać i wymieniać, kiedy jest to konieczne. Istnieją również sytuacje, w których ogumienie zostanie uszkodzone. Lepiej nie decydować się na jego naprawianie, ponieważ opona uszkodzona może stracić swoje najważniejsze właściwości. To więc oznacza, że zdecydowanie bezpieczniej będzie kupić nowy model.

Jak wybrać najlepsze opony do samochodu?

Wybranie najlepszych opon do samochodu osobowego wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Najlepiej zdecydować się na zapoznanie z zaleceniami producenta pojazdu, by wiedzieć jaki rozmiar, indeks nośności i prędkości opony będzie najlepszym wyborem. Dodatkowo trzeba zdecydować się na rodzaj ogumienia, co oznacza, że trzeba wybrać ogumienie na zimę, lato lub modele całoroczne. Nie można zapomnieć o rodzaju bieżnika. Asymetryczny bieżnik najlepiej sprawdza się latem i na deszczowe dni. Bieżnik symetryczny lepiej radzi sobie na nierównej nawierzchni, która jest sucha.

Wymiana opon samodzielnie, czy u specjalisty?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wymienić opony samodzielnie, czy zdecydować się na pomoc specjalistów. Wymiana opon wcale nie jest łatwa. Liczy się to, by opony były prawidłowo nałożone, a koła wyważone. Nie mając do dyspozycji profesjonalnego sprzętu, który potrzebny jest do tego zadania, lepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalistów.

Okazuje się, że wymiana opon jest niezbędna do tego, by móc w samochodzie czuć się bezpiecznie i komfortowo.