woda

Jakie są najlepsze sposoby na sprzątanie?

Dla wielu osób sprzątanie jest najmniej przyjemną czynnością w ciągu dnia. Trudno jest znaleźć wystarczająco dużo czasu na to, by móc zająć się sprzątaniem i bez trudu oraz wysiłku utrzymać porządek i ład w domu. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy mieć pod ręką kilka produktów, wiedzieć od czego zacząć sprzątanie, a co więcej kiedy to robić, by móc zająć się tym szybko. Tego w jaki sposób robić porządki w domu, można dowiedzieć się z naszego poradnika.

Co warto mieć w domu, by móc skutecznie sprzątać?

W domu warto mieć pod ręką sodę oczyszczoną, która doskonale radzi sobie z kamieniem i ciężkimi zabrudzeniami na powierzchniach szklanych i armaturze łazienkowej oraz kuchennej. Dzięki niej bardzo szybko można usunąć zabrudzenia z fug przy płytkach. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody, by możliwe było stworzenie białej pasty do czyszczenia łazienek i kuchni. Polecany jest kwasek cytrynowy, który ma właściwości odkamieniające i wybielające. Jeśli w łazience pojawia się kamień na bateriach i armaturze, warto ją zastosować, by w kilka minut się go pozbyć. W domu nie może zabraknąć octu, który również doskonale radzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami. Zaleca się jego stosowanie do mycia szyb oraz blatów. Ma działanie nabłyszczające oraz odkażające.

Od czego zacząć sprzątanie?

Sprzątanie należy zacząć od góry. To więc oznacza, że na samym początku należy zacząć ścierać kurze z górnych półek w szafkach. Dodatkowo na początku zaczyna się sprzątanie od wycierania kurzy na sucho, a dopiero na mokro. Czemu ma to znaczenie? Jeśli na szafkach gromadzi się dużo suchych zabrudzeń, to w połączeniu z wodą lub mokrym produktem do sprzątania może powstać coś na kształt błota, które roznosić się będzie po meblach. Nie będzie to efektywne sprzątanie. Tak więc rozpoczyna się od sprzątania na sucho, a potem przechodzi się do sprzątania na mokro.

Jak często sprzątać i kiedy znaleźć na to czas?

Dla własnego komfortu i wygody najlepiej wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, w którym można przeznaczyć dwie-cztery godziny na sprzątanie w domu, by móc zająć się tym na spokojnie i bez pośpiechu. Dla niektórych może to być sobota, dla innych środa. Wszystko zależy od tego ile masz czasu w danym dniu.

Wybierając sobie jeden dzień w tygodniu na sprzątanie i powtarzając ten rytuał co tydzień można zadbać o to, by w domu zawsze panował porządek, a robienie porządków nie będzie zajmować za dużo czasu.