interaktywna platforma

Powstał nowoczesny kalkulator retencji wody opadowej

WaterFolder – pierwsza interaktywna platforma dla projektantów instalacji wod-kan właśnie ujrzała światło dzienne. Narzędzie jest oferowane nieodpłatnie i pozwala zalogowanym użytkownikiem w łatwy i wygodny sposób dobrać właściwe urządzenia do projektowanych obiektów. Rozwiązanie zbiera w jednym miejscu wiedzę i doświadczenie inżynierów z wielu dziedzin, a dzięki współpracy z branżowymi producentami jest dopasowane do realiów rynku.

Kalkulator retencji to narzędzie, jakiego brakowało wielu specjalistom. Przede wszystkim architektom i biurom projektowym, które na co dzień mają do czynienia z tematem zarządzania gospodarką wodną. Opracowanie indywidualnej do każdego projektu kalkulacji było czasochłonne, wymagając nie tylko właściwych obliczeń, ale też stale aktualizowanej wiedzy na temat dostępnych na rynku rozwiązań. Nowe narzędzie ma uprościć ten proces, sprawiając że projektowanie stanie się szybsze i mniej skomplikowane.

Od zielonego dachu do zbiornika rurowego

WaterFolder ma przede wszystkim ułatwiać pracę projektantom, dając im w jednym miejscu grupę profesjonalnych narzędzi doboru. W tej chwili są to narzędzia dla obiektów takich jak:

  • dachy zielone
  • odwodnienia liniowe
  • systemy rozsączające
  • zbiorniki retencyjne
  • pompownie
  • przewody grawitacyjne
  • układy podczyszczające
  • zbiorniki rurowe

Ich lista ma się na bieżąco powiększać. Poza precyzyjnymi narzędziami doboru, kalkulator oferuje użytkownikom przejrzystą konstrukcję oraz intuicyjną obsługę. Każdy z procesów doboru został sprowadzony do kilku kroków, po przejściu których projektant otrzymuje nie tylko szybki wynik obliczeń, ale też kompletny zestaw materiałów – wkładkę projektową oraz inne pliki np. w formacie DWG.

– W przypadku projektowania zielonego dachu dobór narzędzi dotyczy stropodachów, płyt garażowych i tarasów dla maksymalnych wartości retencji do 150 l/m2. W kalkulatorze wystarczy określić rodzaj inwestycji, parametry zagospodarowania terenu, takie jak typ powierzchni, stopień jej nachylenia czy typ roślinności, która ma porastać zielony dach, a także określić powierzchnię zagospodarowania. Po uzupełnieniu podstawowych danych projektant otrzymuje dokładne wyniki obliczeń, schemat ułożenia warstw dachu oraz propozycje materiałów do zastosowania przy inwestycji – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny firmy Dorken Delta, która jest jednym z partnerów projektu WaterFolder.

Dane z wielu źródeł

Serwis WaterFolder powstał z inicjatywy spółki Retencja.pl, ale stoi za nim cały szereg branżowych partnerów, którzy wsparli go swoją wiedzą i doświadczeniem. Wartość platformy podnosi dodatkowo zastosowanie narzędzia jakim jest Polski Atlas Natężeń Deszczów, czyli najbardziej miarodajne źródło informacji o natężeniach deszczów w Polsce. Połączenie wiedzy ekspertów, nowoczesnych narzędzi oraz danych od producentów ma zapewnić wysoką skuteczność serwisu, którego celem jest odpowiadać na aktualne i rzeczywiste potrzeby projektantów.