wydarzenia

Czy stadiony i hale widowiskowe są gotowe na bezpieczny powrót publiczności?

Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbyły się bez udziału kibiców z zagranicy – na widowni w warunkach reżimu sanitarnego zasiąść mogli jedynie Japończycy. Obecnie restrykcje związane z udziałem publiczności w imprezach masowych są powoli luzowane, choć większość z nich nadal odbywa się w ograniczonym obłożeniu. Aby zapewnić uczestnikom wydarzeń bezpieczeństwo, zarządcy obiektów sportowo-widowiskowych będą musieli wprowadzić szereg zmian i usprawnień. Z pomocą przychodzi technologia. Jakie możliwości oferuje i gdzie najlepiej się sprawdza?

Podczas pandemii koronawirusa hale widowiskowe i stadiony zostały zamknięte dla publiczności. Poczynania sportowców czy występy artystów oglądać mogliśmy wyłącznie na ekranach telewizorów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na powrót do normalności. Przed nami kolejne mecze eliminacji do MŚ w piłce nożnej. Od 1 września przez niespełna 3 tygodnie na Tauron Arenie, Ergo Arenie oraz w katowickim Spodku kibice będą mogli przyglądać się rozgrywkom Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej mężczyzn. 1 i 2 października na Motoarenie w Toruniu odbędzie się żużlowe Grand Prix Polski. Agencje eventowe sprzedają już też bilety na imprezy zaplanowane na 2022 rok. Fani muzyki wyczekują m.in. koncertu Enrique Iglesiasa, który zaplanowano na luty przyszłego roku w łódzkiej Atlas Arenie. W marcu w Tauron Arenie w Krakowie wystąpić ma słynny kompozytor muzyki filmowej – Hans Zimmer. Czy stadiony i hale sportowo-widowiskowe są gotowe na powrót kibiców i fanów muzyki? Jakie wyzwania stoją przed zarządcami takich obiektów?

Na parkingu

Do spotkania największej liczby uczestników wydarzenia dochodzi zazwyczaj już na parkingu. Kibice czy fani muzyki gromadzą się tam w oczekiwaniu na otwarcie bram obiektu. Nastrój rozluźnienia sprzyja integracji z innymi uczestnikami wydarzenia i może prowadzić do naruszeń wytycznych dotyczących dystansu społecznego. Sieciowe kamery monitorujące zapewnią ochronie obiektu kompleksowy widok na cały parking. Tego typu rozwiązania zastosowano np. na stadionie miejskim w Szczecinie. Dzięki funkcjom analizy obrazu i dźwięku dyspozytorzy mogą na bieżąco reagować na sytuacje naruszenia zasad bezpieczeństwa. Kamery wyposażone w systemy IP audio umożliwiają dodatkowo emitowanie komunikatów ostrzegawczych. Pozwala to ograniczyć konieczność fizycznej interwencji personelu oraz reagować na zdarzenia zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Na bramkach

Wiele obiektów sportowo-widowiskowych korzysta już z tzw. e-biletów. Nad tym rozwiązaniem ubolewają czasem kolekcjonerzy pamiątek, jednak zeskanowanie kodu QR z ekranu smartfona jest o wiele bardziej higieniczne oraz znacznie szybsze niż tradycyjne sprawdzanie biletów przez kontrolera przy bramce. Telefony przydają się też do komunikacji z uczestnikami wydarzenia. Za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji można rozesłać powiadomienia o przewidywanych godzinach otwarcia poszczególnych wejść oraz wskazówki dotyczące lokalizacji sektorów. – Znacznie usprawnia to ruch i pozwala ograniczyć ryzyko nadmiernego gromadzenia się widzów przed bramkami. – mówi Dagmara Pomirska z Axis Communications i dodaje: – Kamery wyposażone w oprogramowanie analityczne do zarządzania kolejkami mogą w czasie rzeczywistym pomagać usuwać wąskie gardła przy wejściach i automatycznie ostrzegać personel, gdy zajdzie potrzeba przekierowania zgromadzonych do mniej zatłoczonej bramy.

Wewnątrz obiektu

W trosce o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń oraz personelu, zarządcy obiektów szukają coraz to nowych usprawnień. Technologię „kliknij i odbierz”, która eliminuje transakcje gotówkowe i pozwala uniknąć tworzenia się kolejek przy kasach, podczas pandemii koronawirusa wprowadziło wiele sieci sklepów i restauracji. To rozwiązanie świetnie sprawdzi również w obiektach sportowo widowiskowych – w strefach gastronomicznych czy punktach z pamiątkami.  Klienci składają zamówienia oraz płacą za nie za pomocą smartfonów i są powiadamiani, kiedy jedzenie lub napoje są gotowe do odbioru. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko przenoszenia wirusów, toalety na terenie obiektu można wyposażyć w systemy bezdotykowego sterowania drzwiami oraz automatyczne krany i dozowniki na mydło czy ręczniki. Dzięki kamerom z funkcją analizy video możliwe jest monitorowanie liczby osób wchodzących do łazienek. Zintegrowane systemy głośników sieciowych pozwalają zaś na nadawanie odpowiednich komunikatów w sytuacji nadmiernego zatłoczenia toalet. Kamery z oprogramowaniem do zarządzania obłożeniem mogą być instalowane również w poczekalniach i strefach VIP. Jeśli gromadzący się tłum przekroczy zdefiniowany próg, personel stadionu automatycznie otrzyma powiadomienie, aby rozproszyć grupę i skierować część osób do innych stref.

Zarządzanie wyjściami

Zdarza się, że widzowie chcą opuścić obiekt przed zakończeniem wydarzenia. Podczas dużych koncertów część uczestników próbuje zazwyczaj wydostać się na zewnątrz tuż po ostatnim utworze, zaraz przed bisem, i uniknąć tym samym tłumów przy bramkach. Dzięki nowoczesnym systemom kontroli dostępu, uczestnicy wydarzenia mogą w dowolnym momencie opuścić obiekt otwierając bramkę np. za pomocą wspomnianego kodu QR z e-biletu. Dzięki temu personel nie musi czuwać przy wyjściach przez cały czas trwania wydarzenia. Zintegrowane systemy monitoringu wyposażone w funkcje analizy wideo i detekcji ruchu pozwalają również szybko wykryć osoby, które poruszają się po strefach wyłączonych z użytkowania lub próbują wejść do zastrzeżonego obszaru. Tego typu rozwiązania zastosowano m.in. na stadionie Twickenham w Wielkiej Brytanii.

– Stadiony i hale sportowo-widowiskowe będą powoli wracać do funkcjonowania w warunkach pełnej frekwencji. Operatorzy obiektów badają zatem strategie, które pozwolą im zachować standardy bezpieczeństwa bez wzbudzania w uczestnikach wydarzeń poczucia nieustannej kontroli. Technologia wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu – podsumowuje Dagmara Pomirska.