aktywny tryb życia

Domowe treningi podczas pandemii a picie kawy i potencjalne korzyści

Decyzja o zamknięciu profesjonalnych obiektów sportowych nie spowodowała zabicia pasji do aktywnego trybu życia! Wiele osób, które do tej pory ćwiczyło w klubach fitness i siłowniach postanowiło zadbać o siebie i rozpocząć domowe treningi. Zwłaszcza, że ruch stanowi niezwykle istotny aspekt dla zdrowia każdego człowieka. 

Pandemia i związane z nią obostrzenia powodują realne ograniczenie ruchu, co świetnie obrazują wyniki badania przeprowadzonego na grupie 2524 osób z Włoch. Autorzy pracy wykazali, że liczba uczestników badania o niskim poziomie aktywności fizycznej (23,06%) uległa wyraźnemu zwiększeniu (39,62%) podczas trwającej pandemii COVID-19. Ponadto rezultat wykonanej analizy udowadnia korelację pomiędzy ograniczeniem ogólnego poziomu aktywności fizycznej a pogorszeniem kondycji psychicznej. Co więcej, tegoroczna praca naukowa[2] opublikowana na łamach czasopisma Frontiers in Public Health wykazuje niezwykle silny związek między dobrostanem psychicznym a zmianami stylu życia (m.in. w zakresie aktywności ruchowej) uwarunkowanymi przymusowym siedzeniem w domu.

Społeczeństwo stara się jednak zadbać o własne zdrowie, a treningi z profesjonalnych placówek sportowych przeniosły się do domowego zacisza. Za dowód mogą posłużyć wyniki ubiegłorocznego raportu[3] przeprowadzonego przez firmę Freeletics. Aż 60% ankietowanych mężczyzn wykonuje ćwiczenia w trakcie pandemii w trosce o własne zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Z kolei w badaniu ankietowym[4] zrealizowanym przez firmę RunRepeat zaobserwowano wzrost aktywności fizycznej o 88% u osób, które dotychczas ćwiczyły maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Kawa jako wsparcie dla domowych treningów?

W środowisku sportowców często wspomina się o tzw. kuloodpornej kawie. To nic innego jak kawa wzbogacona w średnio nasycone kwasy tłuszczowe, który potocznie są nazywane olejem MCT. Napój ten od długiego czasu jest rekomendowany m.in. biegaczom jako forma wysokoenergetycznego napoju przed planowanymi jednostkami treningowymi. Kofeina w połączeniu z tłuszczami zapewnia zarówno dawkę pobudzenia, jak i solidny zapas energii do nadchodzącego wysiłku. W jaki sposób ją przygotować? Przepisy można z łatwością znaleźć w serwisach sportowych, portalach treningowych, ale i nie tylko. Również blogi przeznaczone dla kawoszy, takie jak  www.przyjacielekawy.pl/blog prezentują wiele ciekawych propozycji na przygotowanie porannej bulletproof coffee.  Tym bardziej, że praca naukowa[5] autorstwa Fritchena pokazuje wartościowy wpływ kuloodpornej kawy na współczynnik REE (spoczynkowego poboru energii) i utlenianie (spalanie) wolnych kwasów tłuszczowych, co może sprzyjać odchudzaniu.

Nie od dziś wiadomo, że kofeina ma zastosowanie w sporcie i stanowi popularny składnik napojów energetycznych czy odżywek przedtreningowych. Co jednak z klasyczną kawą? Wyniki badania[6] przeprowadzonego w 2013 roku wydają się potwierdzać, że jednakowo kawa i czysta kofeina przejawiają korzystny wpływ na wydolność w trakcie treningu wytrzymałościowego. Z kolei w pracy[7] z roku 2016 zaobserwowano pozytywne aspekty ze spożycia kawy i kofeiny podczas ćwiczeń oporowych. Można więc przypuszczać, że „mała czarna” odegra dużą rolę także podczas domowych treningów.

Rodzaj kawy a ćwiczenia w domu

Kawa kawie nierówna. Z pozoru może się wydawać, że jej głównymi wyznacznikami są smak i aromat. W rzeczywistości zawartość kofeiny, a co za tym idzie i jej pobudzające właściwości, jest ściśle uzależniona od rodzaju kawy.  W artykule naukowym[8] opublikowanym w 2016 roku na łamach czasopisma Practical Neurology autor wskazuje, że najwięcej kofeiny znajdziemy w czarnej ziarnistej kawie (od 65 do 135 mg/125 ml). Warto jednak wiedzieć, że wiele innych istotnych kwestii ma znaczenie dla jej zawartości.

– Jednym z głównych aspektów jest sposób parzenia kawy. Rodzaj palenia kawy, poziom mielenia ziaren oraz czas parzenia realnie wpływają na ilość kofeiny, która znajdzie się w przygotowanym napoju kawowym – wspomina Aurimas Vainauskas, CEO Przyjaciele Kawy.

Kawa to nie tylko kofeina!

Nie można zapominać, że regularne spożycie kawy stanowi świetne źródło wielu wartościowych składników aktywnych dla codziennej diety. Autorzy wielu prac naukowych 11 podają, że w kawie można znaleźć:

  • niacynę (witaminę B3) wspierającą prawidłową pracę systemu nerwowego i metabolizm energetyczny,
  • liczne pierwiastki, w tym magnez i potas utrzymujące równowagę elektrolitową,
  • kwas chlorogenowy o cennych właściwościach przeciwutleniających.

Warto na koniec dodać, że 100 ml kawy zawiera tylko 2 kalorie! Postawmy więc sprawę jasno – filiżanka czarnej kawy jest idealnym kompanem dla domowych treningów i wszystkich wielbicieli aktywnego trybu życia.