olejek eteryczny

Najlepsze sposoby na walkę z katarem

Zbliża się sezon jesienny, w którym często pojawia się problem z katarem. W tym sezonie organizm narażony jest na częste ataki bakterii i wirusów, a co więcej musi zmagać się z działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Przez to o przeziębienie lub grypę bardzo łatwo. Jak poradzić sobie z tak częstym problemem jak zatkane górne drogi oddechowe i uciążliwy katar? Jest na to kilka prostych sposobów, które faktycznie działają i pozwalają przetrwać okres choroby w lepszej kondycji.

Preparaty z solą fizjologiczną do przemywania dróg oddechowych

W aptekach można bez trudu znaleźć preparaty z solą fizjologiczną do przemywania górnych dróg oddechowych. To preparaty, które wyposażone są w aplikator, dzięki czemu z łatwością można je aplikować do nosa. Sól fizjologiczna rozpuszcza wszystkie złogi jakie zalegają w górnych drogach oddechowych, dzięki czemu z łatwością można je później usunąć. W aptekach tego rodzaju preparaty można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Są one dostępne w wersjach nie tylko dla osób dorosłych, ale również dzieci. Warto wiedzieć, że ich aplikacja nie jest przyjemna, ponieważ jedna porcja jest naprawdę duża, przez co może powodować nieprzyjemne uczucie zalania nosa, ale szybko ono minie, a drogi oddechowe zostaną sprawnie oczyszczone.

Inhalacje domowe z olejkami eterycznymi

Do oczyszczania górnych dróg oddechowych i pozbycia się kataru lub problemu z zatkanym nosem można wykorzystać domowe inhalacje. Jeśli pod ręką nie ma inhalatora domowego, to można zdecydować się na zrobienie tak zwanej „parówki” Do miski należy wlać gorącą wodę, a następnie dodać do niej olejek eteryczny, najlepiej eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. Następnie należy nachylić się nad miską z parującą wodą i robić głębokie wdechy. W ten sposób można oczyścić drogi oddechowe i odetkać nos. Takie inhalacje w domu warto robić kilka razy dziennie, aż problem z zatkanym nosem minie.

Regularne oczyszczanie dróg oddechowych

Nie można zapomnieć o tym, by w czasie kataru wydmuchiwać nos. W górnych drogach oddechowych może zbierać się gęsta wydzielina, która dostać się może do dolnych dróg oddechowych, przez co pojawi się problem z kaszlem, chrypką, a nawet zaburzenia pracy płuc. Warto więc zaopatrzyć się w zapas chusteczek higienicznych, by móc z nich korzystać w dowolnym momencie. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów na walkę z katarem. Jeśli jednak problem nie znika po tygodniu, warto zdecydować się na wizytę u lekarza.